Nem célunk, hogy részletesen ismertessük az eljárásrendeket, és nem szeretnénk a karantén szabályokat ismertetni, ez a szakemberek dolga.
De segíteni szeretnénk. Éppen ezért interjút készítettünk egy olyan személlyel, aki a közelmúltban átélte a koronavírus kontaktkutatás teljes folyamatát. Ezáltal megtudhatod, mit él át az, mi történik azzal, aki igazoltan válik koronavírussal fertőzötté.
Interjúalanyunk családtagja lett tünetes és igazolt koronavírus fertőzött, és ő és gyermekei negatívak lettek, és nem is fertőződtek meg, átélték az egész járványügyi intézkedés gyakorlatát.
Bár sokan kaotikusnak érzik a procedúrát és bizonyos intézkedéseknek nem látják értelmét, a történet alapján azt kell, hogy mondjuk, van benne logika!
Abban szeretnénk Nektek segíteni, hogy milyen gyakorlati szempontok lehetnek most a mindennapjainkban, amire nem is gondolunk, és ami fontos mind a koronavírus járvány fékezése, mind a munkahelyek megőrzése szempontjából is!
Koronavírus kontaktkutatás - Ezeket kérdezik meg tőled
Sajnos a járványhelyzet napról napra gyorsan változik, rendeletek és eljárásrendek látnak napvilágot, mert olyan gyorsan alakul a helyzet.
Interjúalanyunk esetében egy családtag lett pozitív, önkéntes magán tesztelésre ment el, és az eredmény ismeretében felvette a kapcsolatot a hatóságokkal.
Milyen kérdéseket tettek fel számára?
- Mikor kezdődtek a tünetek?
- Kikkel volt szoros kapcsolatban, 15 percnél hosszabb ideig maszk nélkül? Munkahelyen, egyéb helyeken?
- Hányan élnek egy háztartásban?
- Másnak is vannak-e tünetei a családban?
Szóban elmondták mi a teendő, írásos határozatot csak később küldtek.
Koronavírus kontaktkutatás - Az interjúból levont következtetéseik
Hogy mire jöttünk rá? Hogy mennyi mindenre kell gondolnunk a napi rutin során, hogy helyesen betartsuk a járvány megelőzésével kapcsolatos szabályokat!
Hogy ez a napi rutinunná kell, hogy válljon! Hogy velünk is megtörténhet! Hogy tényleg fontos!
Hogy nemcsak a nyilvánosság előtt kell vigyáznunk a kollégáinkra, hanem egész nap viselnünk kell a maszkot, bármilyen kényelmetlenül érezzük is magunkat! Mennyire tudatosnak kell lennünk!
Hogy ezt miért hangsúlyozzuk ennyire? Érdemes tudod, hogy interjúalanyunk elmondása alapján azokat a személyeket nem vonták karanténba, akik a maszk viselés miatt nem voltak veszélyeztetve! Tehát viselj maszkot!
Folytatjuk a sort...
Hogy el kell mondanunk ezt a kollégáknak, barátoknak is! Hogy nem szabad titokban tartanunk, ez nem szégyen, bárkivel megtörténhet!
Hogy a gyerekek megijednek, ha valaki a családban koronavírusos lesz, mert a kis tudatukban, nekik is benne van, hallják a hírekben, mennyi ember van kórházban, vagy éppen halt meg aznap!
Egy biztos, többször elhangzik a mediában, nem az a cél, hogy leálljon az ország, leálljanak a munkahelyek, hanem hogy minél gondosabban védekezzünk a COVID ellen a munkahelyeken is!
Miért fontos és mit is vizsgál a koronavírus kontaktkutatás, ha valaki megbetegszik?
Koronavírus kontaktkutatás: Mit jelent ez?
Járványügyi szempontból úgy lehet lassítani egy járvány terjedését, ha a fertőzött személy környezetét megvizsgálják, hiszen a tünetek megjelenésekor és előtt néhány napig akaratán kívül is megfertőzheti a környezetében lévőket.
A koronavírus kontaktkutatást mindig a helyi, lakhely szerinti Kormányhivatal Népegészségügyi Hivatala végzi, illetve a háziorvosnál kell telefonon jelentkezni, ha valaki COVID gyanúsnak érzi magát, azaz a megfelelő tüneteket érzékeli.
Ha valakiről bebizonyosodik, hogy koronavírus pozitív és tünetei vannak, akkor természetesen azonnal karanténba kell vonulnia - enyhe tünetekkel az otthonában, és telefonon tartja kapcsolatot a háziorvosával, és reméljük nem lesz súlyos az állapota, és nem kerül kórházba.
Vele kapcsolatban elindulhat a kontaktok felkutatása, azaz fel kell térképezni, hogy kikkel állt kapcsolatban az illető, és kiket fertőzhetett meg akaratán kívül.
Kik a szoros kontaktok? Azok, akikkel a fertőzött személy találkozott, és töltött hosszabb időt maszk nélkül egy légtérben! Azaz kit fertőzhetett meg akaratán kívül?
Természetesen első kör a család, vagy az egy háztartásban élők - hiszen senki sem él otthon maszkban a családja körében!
Második kör a munkahely. Egész napunkat itt töltjük. Vajon milyen munkát végez az illető? Irodában, vagy pl. egy szépségszalonban egész nap maszkot kell viselni! Nemcsak a vendégektől kaphatunk fertőzést, hanem a kollégáinktól is!
Ez a legnehezebb része, hiszen ha nincs vendégünk vagy csak magunk vagyunk egy irodában a kollégákkal, “ösztönösen” levennénk a maszkot, és “igyunk meg egy kávét” és beszélgessünk. Sajnos ez már maszk nélküli érintkezésnek számít, és bevonhatja a kollégákat is a kontaktkutatásba!
Nem ijesztgetni szeretnénk, csak a logikát megérteni, miért fontos most, hogy betartsuk a járványügyi szabályokat, akkor is, ha esetleg mi magunk nem félünk!
Azt nem lehet felkutatni pontosan, hogy az illető hol fertőződött meg - de ki kell zárni, lehetőség szerint - hogy ő maga nem fertőzhetett meg másokat a munkaidejében, hiszen maszkot viselt! Kollégáinkat, vendégeinket is veszélyeztetjük, vagy akár karanténba is kényszerülhetnek miattunk, ha pl. nem tartjuk be az EGÉSZNAPOS maszkviselési szabályokat!
Koronavírus kontaktkutatás: Mikor számítasz kontaktnak?
A koronavírus kontaktkutatás során kontaktnak azt nevezzük, aki jelenleg nem mutat tüneteket, de kapcsolatban állt igazoltan koronavírusos beteggel.
A cél, hogy minden olyan személyt felderítsenek, akivel a tüneteket megelőző 2 napban kapcsolatba került a koronavírusos személy, és a találkozáskor nem viseltek maszkot. Ez nagyon fontos pont. A járványügyi hatóság ha azt látja, hogy valaki gondosan jár el, és egész nap a munkahelyén is maszkot visel, nem kávézik maszk nélkül a kollégákkal, akkor akár el is tekinthet a karanténtól.
Koronavírus kontaktkutatás: Járványügyi megfigyelés - karantén
Amennyiben a tünetek kialakulását megelőző 2 napban szoros kapcsolatba kerültél egy koronavírusos beteggel, járványügyi megfigyelés alá helyeznek - általában 10 napra.
Ennek az a célja, hogy az otthonodban tartózkodj, és ne találkozz senkivel.Tehát, ha véletlenül megfertőződtél, Nálad is csak napok múltán jelentkeznek tünetek, ne add tovább a fertőzést.
Szerencsés esetben nem fertőződtél meg, és nem jelentkeznek tünetek. Ha igen, azt jelezni kell a háziorvosnak, és Ő intézkedik a továbbiakban.
Koronavírus kontaktkutatás: Hogyan lehetséges az, hogy találkozol egy koronavírusos beteggel, de nem kerülsz megfigyelés alá?
Már többször említettem a szoros kapcsolat kritériumát. Amennyiben csak alkalomszerűen kerültél kapcsolatba a beteggel, kevesebb mint 15 percig, és maszkot viseltetek, nem vonnak járványügyi megfigyelés alá, de felhívják arra a figyelmed, hogy 10 napon keresztül figyeld, mutatsz-e tüneteket.
Koronvírus kontaktkutatás: Tippek, hogy könnyebben átvészeld
Már az sem kellemes dolog, hogy koronavírus gyanússá nyilvánítanak. Az viszont lelkileg is még jobban rátesz, amikor megkapod az értesítést: pozitív az eredményed. Mikor benne vagy hirtelen, akkor nehéz ez a helyzet, összeszedettnek kell lenni!
Mit tehetsz, hogy könnyebben átvészeld ezt az időszakot?
- Az első, és legfontosabb, ne pánikolj! A legtöbben szinte tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel vészelik át. Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, mert az csak ront a helyzeten.
- Gondold át, milyen folyamatban lévő teendőid vannak! Írd össze és állíts fel egy fontossági sorrendet! Értesíts mindenkit, aki segíteni tud! Mondd le a személyes találkozókat!
- Mivel nagyon hirtelen kerülhetsz egy koronavírus kontaktkutatás középpontjába, a legjobb, ha a munkaidőd végén mindent magaddal viszel, amire szükséged lehet otthon. Például, ha laptopon (is) dolgozol, az mindig legyen nálad!
- Legyen egy listád arról is, milyen élelmiszerre és egyéb háztartási cikkekre van szükséged!
- Nehéz dolog 10 napig otthon lenni, főzni, hiszen nem mehetsz el a boltba sem! Legyen a fejedben egy jó barát vagy jószomszéd, aki esetleg segít ebben!
- A legfontosabb: mindig hordj maszkot! A munkahelyen is, a nap minden percében. Felejtsd el a benti közös kávézgatást, ha ragaszkodtok hozzá, menjetek ki a levegőre! Ezen a pontos az is múlhat, hogy karanténba kerülsz vagy nem.
- Még egy dolog! Ha esetleg karanténba kerülsz, ne szegd meg a szabályokat! Ez az intézkedés azért van, hogy ne fertőzz tovább, ha esetleg pozitív a laborod! Nem véletlen írják elő, hogy a koronavírusos beteget el kell különíteni és nem érintkezhet másokkal, nem hagyhatja el a telekhatárt. Gondolj csak bele! Te hogyan reagálnál, ha az utcán összetalálkoznál valakivel, akiről tudod, hogy karanténban kellene lennie?
Koronavírus kontaktkutatás: Még mindig a megelőzés a legfontosabb
Korábban már írtunk a koronavírus elleni védekezés 13 szabályáról és arról is, hogyan védd meg magad a koronavírussal szemben a szépségiparban. Ezek a témák sajnos még mindig aktuálisak.
A legfontosabb a minőségi szájmaszk viselése és a megfelelő fertőtlenítő takarítás protokolljának kialakítása. Ne idegenkedj az arcvédő pajzstól sem, szájmaszkkal együtt használva rendkívül hatékony védelmet tud nyújtani.
Nagyon fontos, hogy viseljünk maszkot, egész nap, a munkahelyeken is, és sajnos kerülni kell a kollégákkal a szoros kontaktba kerülést, kávézást! Ez a legnehezebb része!
További részletes információ az eljárásrendekkel kapcsolatban: www.nnk.gov.hu