Mely termékeket érinti a rendelet?
A rendelet értelmében július 1-től az alábbi termékeket nem lehet forgalomba hozni:
- fültisztító pálcika,
- evőeszköz (kés, villa, kanál, evőpálcika),
- tányér,
- szívószál,
- italkeverő pálcika,
- léggömbökhöz – kivéve az ipari vagy más foglalkozásszerű felhasználásra szánt ballonokat, valamint a fogyasztók számára nem értékesített alkalmazásokat – rögzítendő és azokat tartó pálca, beleértve a léggömböt a pálcához rögzítő szerkezetet,
- expandált polisztirolból készült ételtároló edény, azaz ételtartó, különösen doboz tetővel vagy anélkül, amely olyan étel tárolására szolgál, mely azonnal fogyasztható (helyben vagy elvitelre), fogyasztása általában az edényből történik, készételként fogyasztható, azaz további elkészítést, különösen főzést, forralást vagy melegítést nem igényel, beleértve különösen a gyorsételekhez vagy egyéb készételekhez használt ételtároló edényt, kivéve az italtárolót, tányért és tasakot, valamint az ételt tartalmazó csomagolást,
- expandált polisztirolból készült italtároló, beleértve a kupakját és a fedelét is,
- expandált polisztirolból készült italtartó pohár, beleértve annak tetejét és fedelét is,
- olyan könnyű műanyag hordtasak, amelynek falvastagsága 15 mikron feletti (a biológiailag lebomló műanyagból készült kivételével) - ilyenek például az uzsonnás zacskók és a kutyapiszok szedésére használt zacskók,
- oxidatív úton lebomló műanyag termékek (ezek olyan adalékanyagokat tartalmazó műanyagok, amelyek oxidáció révén a műanyag mikroméretű részecskékre történő széttöredezését vagy kémiai lebontását idézik elő).
A nem expandált polisztirolból készült italtartó pohár forgalomba hozatala 2023. január 1-jétől lesz tiltott.
Két kivétel van: a kisgyermekeknek készült poharakat, valamint az orvostechnikai eszközként használatos szívószálakat és pálcikákat még most is forgalomba lehet hozni.
Mi az az expandált polisztirol?

Az expandált polisztirol hétköznapi nevén a hungarocell. Számos ételtároló edény, italtároló készül ebből, így ezeket, továbbá kupakjukat és fedelüket is már most tilos forgalomba hozni.
Mit jelent ez ránk nézve?
Érdemes tudnod, hogy Magyarországon eddig nem volt semmilyen korlátozás például a műanyag zacskók forgalomba hozatalára, és így szabadon élhettük környezetszennyező életünket - még akkor is, ha nem vettünk róla tudomást. Így ez egy igen nagy lépés a Kormány részéről, ugyanis az EUs-nál is szigorúbb rendeletet alkotott meg (szigorítani lehet, de lazítani nem az EU-s irányelveken).
Persze érezhetjük ezt súlyos korlátozásnak, azonban minden terméknek megtaláljuk már a helyettesítőjét - igaz, árkülönbségek előfordulhatnak. Léteznek már papírpoharak, papírtányérok, papír szívószálak, lebomló tasakok és még sorolhatnánk.
Azon viszont ne lepődj meg, ha a boltok polcain vagy az éttermekben még látsz ilyen termékeket, ugyanis a meglévő készletek értékesíthetők, felhasználhatók.
A készleten lévő műanyag poharainkat még mi is forgalmazzuk. Szeretjük is őket, hiszen jó minőségűek, és jó emlékek kötnek hozzájuk. Nagyon praktikusak voltak, amikor a gyermekzsúrokon rájuk tudtuk írni a gyermekek nevét, és nem kellett attól félnünk, hogy eltörik és megsérül valaki. Ráadásul tartósak is, így többször is újra felhasználhattuk őket.
Természetesen a nosztalgiázás ellenére mi is a környezetvédelem mellett vagyunk, és örülünk annak, hogy a gyártók rákényszerülnek a PLA műanyag (egy gyorsan lebomló műanyag fajta) bevezetésére.
Mi, a Vigyázz Kéz Kesztyűnél is azon vagyunk - sőt már évek óta arra törekszünk -, hogy amit csak tudunk, környezettudatos termékekre cseréljünk le. Éppen ezért is értékesítünk már jó ideje papír védőtermékeket, papírpoharakat is, melyeket például most színenként is összepárosítottunk más védőeszközökkel.
Magas minőségű, prémium, színes szájmaszkjaik és nitril kesztyűink forgalomba hozatalát nem korlátozza vagy tiltja a rendelet, így azok a jövőben is korlátozás nélkül kaphatóak lesznek.