Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.

A fertőtlenítés fogalma - lerágott csont (?), avagy készíts egy saját fertőtlenítési házirendet, függeszd ki a szalonban, hogy a növeld vendégeid bizalmát

Fertőtlenítés fogalma - Vigyázz Kéz Kesztyű főkép

 

Már mindenkinek a könyökén jön ki, mindent IS tudtok a fertőtlenítésről. Talán utáljátok is a témát. Megmutatjuk, hogyan szeretheted mégis… Bár az utóbbi időben egyre gyakrabban használjuk, mégsem teljes mértékben tisztázott a fertőtlenítés fogalma. 

 

Mit is jelent pontosan? Ennek megértése hozzásegít minket ahhoz, hogy döntsünk a fertőtlenítés gyakoriságának szükségességéről és az egyes fertőtlenítőszerek közötti különbségekről.

A fertőtlenítés fogalma érthetően

 

A fertőtlenítés fogalma egyértelműnek tűnik a hétköznapi szóhasználat miatt, azonban érdemes azt pontosítanunk, hiszen fontos, hogy ugyanarról beszéljünk.

 

A fertőtlenítés fogalmát mindennapi értelemben úgy határozzuk meg, hogy egy felületet olyan erős szerrel tisztítunk meg, amely elpusztítja a kórokozókat. Ezt pedig abból a célból végezzük, hogy az a terület ne legyen fertőzőképes, ne adhassunk át egymásnak semmilyen betegséget

 

A fertőtlenítés egészségügyben használt fogalma a következő: azoknak az eljárásoknak az összessége, amelyek elpusztítják, inaktiválják a külső környezetbe kijutott kórokozókat.

 

De mit is értünk kórokozó alatt? A kórokozó minden olyan baktérium, gomba, vírus, amely élősködő életmódot folytat, azaz a gazdaszervezetbe bejutva, ott elszaporodva él, és betegséget okozhat.

 

Itt fontos megjegyezni, hogy bár a fertőtlenítésnek valóban a kórokozók elpusztítása, illetve fertőzőképességének megszüntetése a célja, nem csak azok, hanem a jó baktériumok is életképtelenné válnak.

 

Érdekes a fertőtlenítés eredete is, hiszen a fertő szóból származik, mely az ártalom, szenny és romlás jelentésekre vezethető vissza (forrás: wikiszotar.hu). 

 

A fertőtlenítés fogalma a gyakorlatban Fertőtlenítés fogalma - Vigyázz Kéz Kesztyű

 

Tehát a fertőtlenítés fogalma alatt a káros baktériumok, a gombák és a vírusok fertőzőképességének megszüntetését, illetve azok elpusztítását értjük. 

 

A fertőtlenítés fogalma szerint nem határozunk meg különböző szinteket. Nincs olyan, hogy kicsit fertőtlenítettünk, és megmaradt néhány kórokozó. A fertőtlenítés az adott felületen lévő összes kórokozó elpusztítását, hatástalanítását jelenti.

 

Ha magát a fertőtlenítés fogalmát vesszük figyelembe, nincs olyan, hogy a baktériumok és a gombák elpusztulnak, a vírusok pedig nem. Igaz, a teljes sterilitást nem könnyű elérni, de egyáltalán nem mindegy, hogy a fertőtlenítést milyen alaposan végezted el.

 

Természetesen az egyes fertőtlenítőszereknek más és más a hatásfoka. Azonban ezt fontos megismerned, érdemes elolvasnod a tájékoztatót, nehogy egy olyan téveszme kerítsen hatalmába, miszerint te minden kórokozót elpusztítottál, pedig azok még ott hemzsegnek körülötted.

 

Amikor fertőtlenítésről beszélünk, általában nem vesszük figyelembe, hogy hasznos baktériumokat is megöljük, hiszen fontosabb célunk, hogy megszabaduljunk a kórokozóktól.

 

Gondolj csak bele! Mi történne, ha például egy műtét során nem lenne megfelelően fertőtlenítve a műtő, a használt eszközök, az orvos nem végezne fertőtlenítő kézmosást és nem húzna védőfelszerelést, mert óvja a hasznos baktériumokat?

 

Mit tegyél akkor?

 

Természetesen az otthonodban nincs szükséged arra, hogy állandó steril környezetet teremts. Bizonyos esetektől eltekintve elegendő a gyakran használt eszközök, tárgyak, felületek alapos fertőtlenítése.

 

A munkahelyünkön azonban már lehet elvárás, sőt előírás is a fertőtlenítés. Továbbá előfordulhatnak olyan időszakok - mint amilyen most, a koronavírus járvány idején is van - , hogy javasolt a rendszeres, körültekintő fertőtlenítés, a fertőtlenítő takarítás protokolljának betartása.

 

Tehát, a következőket javasoljuk:

  • Válassz olyan fertőtlenítőt, amelyek magas hatásfokúak, azaz nagy százalékban elpusztítják a baktériumokat, a vírusokat és a gombákat is! 
  • Legjobbak a spray, pumpás változatok vagy a fertőtlenítő kendők.
  • 5 literes kiszereléssel gazdaságosabb.
  • Fontos a vendégeid kézfertőtlenítése is, hiszen ők is behozhatják kívülről a vírusokat, fertőzéseket.
  • A jelenlegi helyzetben az a legjobb, ha minden vendég, vevő után fertőtlenítesz! Amennyiben üzletet működtetsz, ez természetesen nem feltétlenül kivitelezhető nagy forgalom esetén, de mindenképpen javasolt a nagyon gyakori fertőtlenítés.
  • Fordíts különös figyelmet a gyakran használt eszközökre, berendezésekre, gépekre. Ne csak az ajtókilincset, hanem az ajtót is fertőtlenítsd, ugyanis sokan nemcsak a kilincset fogják meg, hanem az ajtót is!
  • Tegyél lehetővé ingyenes kézfertőtlenítési lehetőséget!
  • Készíts pontos protokollt, azt tedd ki jól látható helyre - ez növeli a beléd vetett bizalmat -, majd tartsd is be a benne foglaltakat!
 

A fertőtlenítés rendkívül fontos szerepet játszik a továbbfertőzés és a visszafertőződés megelőzésében is. Javasoljuk tehát, hogy használj minőségi bőr-, eszköz- és felületfertőtlenítőket, hogy elérd a kívánt hatást, illetve fordíts kiemelt figyelmet a rendszeres és alapos fertőtlenítésre.