Egyáltalán mi az a természetes latex?
A természetes latex alatt a kaucsukfa tejszerű nedvét értjük. A gumigyártás alapanyaga, de készülnek belőle habgumik, ragasztók és más egyéb termékek is.
Maga a latex szó az angol gumitej, illetve a latin nedv, nyirok, latyak jelentésű szavakból származik.
Biztosan olyan természetes a latex?

A 2010-es, 2020-as években egyre jobban elkezdtünk visszatérni a természethez, igyekszünk egészségesebben és környezettudatosabban élni. Éppen ezért észszerűnek tűnik, hogy természetes latexből készült gumikesztyűt használjunk a mindennapokban. Azonban ez nem ilyen egyszerű.
Ma már elmondhatjuk, hogy a technika és a tudomány fejlődésének köszönhetően képesek vagyunk a műlatex előállítására is. Azonban ez azt jelenti, hogy a vegyipar által előállított latex több mint fele már szintetikus, és csak többé-kevésbé hasonlít a természetes latexre.
Ahogyan a mérgező gombáknak sem, a latexnek sem mondták meg, hogy ne ártson nekünk
Azért szerencsére a latex egészségre káros hatása messze elmarad például a gyilkos galócáétól, de attól még nagyon kellemetlen tüneteket tud okozni.
A latex allergia enyhébb formája bőrpírt, piros pöttyöket, kellemetlen viszketést és ekcémát eredményez. Rosszabb esetben szénanátha szerű tünetek, kötőhártya gyulladás, szívritmus emelkedés, remegés, mellkasi fájdalom, légzési nehézség és anafilaxiás sokk is kialakulhat.
Teljesen mindegy, hogy természetes latexről vagy műlatexről van szó, a tünetek mindkét esetben jelentkezhetnek. Életünk bármely szakaszában kialakulhat, és jelenleg még csak tünetileg kezelhető.
Éppen ezért nem tudsz mást tenni, mint elkerülni a latex tartalmú dolgokat. Bár bizonyos dolgokról, mint a hagyományos gumikesztyűről, az óvszerről, a cumiról, egyes ruhákról hallhattad már, hogy latexet tartalmaznak, de például a szájmaszkról nem biztos, hogy tudsz.
Hogyan kerüld el a „természetes” latex nem kívánt hatásait?
Egy megoldás létezik: ne azt nézd, hogy a latex természetes vagy nem! Kerüld el a latex tartalmú dolgokat, ugyanis a gyakori használat hajlamosíthat az allergiára!
A következőket érdemes betartanod a megelőzés érdekében:
-
Mondj le arról, hogy a természetes latex védi környezetet! Az előállítása sem feltétlenül környezetbarát és nagy esélyed van rá, hogy az adott termék szintetikusan került előállításra.
-
Ha a munkád során használsz gumikesztyűt, a latex helyett a nitril kesztyűt válaszd! Így nem érintkezik a bőröd egész nap a latexszel. Ha pedig közben másokhoz is hozzáérsz – például körmösként, kozmetikusként –, nem kell aggódnod amiatt, hogy a vendégednek van-e már kialakult latex allergiája. Ráadásul a nitril egy teljesen allergénmentes, kényelmesebb és tartósabb anyag.
-
Kizárólag latexmentes szájmaszkot viselj!
Ha pedig már kialakult allergiád van, a fentieken kívül nem tudsz mást tenni, mint a természetes latex helyett más alapanyagból készült termékeket választani.
Még szeretnénk megemlíteni néhány fontos dolgot, amikre érdemes figyelned:
- Ismert, hogy a koronavírus járvány idején gyakran fertőtlenítetek, de nem használtok nitril kesztyűt. A fertőtlenítés fontos, de a túl gyakori kézfertőtlenítés visszájára is fordulhat, hiszen kiszárítja a bőröd, és vannak, akik érzékennyé is válnak rá. Azt javasoljuk, hogy amikor a vendéged kezeled, bevásárolni mész, az állandó kézfertőtlenítés helyett használj inkább latexmentes nitril kesztyűt! Fontos a fertőtlenítés, ügyelj is rá, de ne ess túlzásba!
- Nagyon sokan elköteleződtek a szövetmaszkok mellett. Ha nem olyat vásároltál, amelyik garantáltan latexmentes (legtöbb gond a fülre akasztható guminál van), akkor használj bevizsgáltan latexmentes orvosi vagy FFP2, FFP3 minősítésű szájmaszkot! Ezek nemcsak jobban védenek, de az allergia megelőzésében is segítenek.
A latexről már többször írtunk korábban. Nem vagyunk az ellenségei, de ha létezik jobb és biztonságosabb megoldás, akkor miért kockáztassuk az egészségünket?
Próbáld ki latexmentes, magas minőségű és biztonságos termékeinket!