Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.

Érdemes FFP2 maszkot viselni orvosi maszk helyett?

FFP 2 maszk vs. orvosi maszk - Vigyázz Kéz Kesztyű

Már nemcsak külföldön, hanem Magyarországon is elterjedőben vannak az FFP2 maszkok. De mi ennek a pontos oka és mit mondanak a tanulmányok? Összegyűjtöttük azokat az információkat, amelyek alapján biztonsággal eldöntheted, melyiket fogod viselni.

Előre szeretnénk leszögezni, hogy nem célunk az állásfoglalás és bármely maszkról való lebeszélés. Konkrét, hiteles tanulmányok és hivatalos információk által szeretnénk segíteni, hogy abban az információ rengetegben, ami ránk zúdul mostanában, optimálisan tudj mérlegelni.

 

Miért nem írunk most a szövetmaszkokról?

 

Egy, a szövetmaszkokról szóló korábbi cikkünkben már ismertettünk egy tanulmány eredményét a szövetmaszkok hatásosságával kapcsolatban.

 

A Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság is ismertetett egy vizsgálatot a maszkok biztonságával kapcsolatban. Az alábbiakat írják a szövetmaszkokról:

 

“Az eredmények szerint még egy sima házimaszk is harmadára csökkenti a levegőből belélegezhető cseppek mennyiségét. Ha azonban a maszk viselője köhög, szinte semmit sem ér: a cseppek 90%-a átjut a környezetbe.”

A fentieket pedig súlyosbítja, hogy amennyiben egy mosható maszk szálai a fertőtlenítés során megsérülnek, kinyúlnak, a kórokozók még könnyebben átjutnak a szájmaszkon. Ennek értelmében nem is térünk ki részletesebben a szövetmaszkok biztonságosságának elemzésére.

 

A szövetmaszkok a pandémia előtt nem léteztek, a lakossági leleményesség hozta létre, hogy az emberek világszerte maszkokat kezdtek varrni, készíteni maguknak. Megfigyelhetjük, hogy az egyéni védelmet igénylő szakmákban (orvos, mentős) nem használnak házilag készített maszkokat. A szépségszakma is olyan, professzionális terület, szolgáltatás, ahol fontos a professzionális eszközök használata. 

 

Mit jelent pontosan, ha egy maszk FFP2 típusú?

 

Az FFP (Filtering Facepiece Particulare = szűrővel ellátott védőeszköz az arcon) típusú szájmaszkok különböző szűrőanyagokból és álarcból álló légzésvédő maszkok, amelyek az orrot és a szájat is lefedik.

 

Teljesítményük alapján 3 csoportba soroljuk őket: FFP1, FFP2. FFP3. 

 

OGYÉI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) az alábbiak szerint fogalmazta meg az egyes FFP típusú maszkok védelmi szintjét:

 

Az FFP1 maszkok a szilárd részecskék (pl. finom porok) és a folyadékködök ellen védenek. 

 

Az FFP2 típusú szájmaszkok már a gyengén mérgező vagy mérsékelten veszélyes folyadékok gőzei, ködje és a szilárd anyagok, illetve azok vizes oldatai nellen nyújtanak védelmet.

 

Az FFP3 teljesítményű maszkok a mérgező szilárd anyagok és folyadékok gőzei ellen is védelmet nyújtanak, továbbá a radioaktív, rákkeltő, baktérium, vírus és spóra ellen is hatásosak.

 

Az OGYÉI állásfoglalása alapján:

 

“A lakossági felhasználásra valós védelmet kizárólag a legalább az "N95" jelölésű pormaszkok, vagy az EN 149 szabvány szerinti "FFP2" maszkok, vagy ezektől is magasabb követelményrendszernek megfelelő légzőmaszkok nyújthatnak. 

 

Az ilyen eszközöket úgy tervezték, hogy megakadályozzák a kisméretű részecskék 95%-ának az orr és a száj területére történő bejutását. De csak akkor működnek, ha az archoz megfelelően illeszkednek (lásd pl. arcszőrzet hiánya), és nem alkalmasak gyermekek számára.”

 

Mi a különbség az orvosi maszk és az FFP2 maszk között?

 

Bár hétköznapi használatra egy orvosi maszk kitűnően alkalmas, a magas biztonságot nyújtó vírusvédelemben már nem feltétlenül elegendő.

 

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk az orvosi maszkok és az FFP2 típusú szájmaszkok legfontosabb jellemzőit:

 

Szempont

Orvosi maszk

FFP2 típusú maszk

Kiknek ajánlott?

Betegek és tünetmentes vírushordozók részére

Egészséges ember számára

Kit véd?

A beteg környezetében lévőket

A viselőjét és a környezetét

Védelmi szint

Egyoldalú (cseppfertőzés megakadályozása)

Kétoldalú (szűri a ki- és belégzést is)

Használata

Influenza, nátha tovább terjesztésének megelőzésére

A levegőben lévő részecskék 95%-át kiszűrí

Illeszkedése az arcra

Nem tökéletes, szűretlen levegő is bejut

Jól illeszkedik, szűretlen levegő alig képes bejutni

Újra használhatóság

Egyszerhasználatos

Egyszerhasználatos

Elterjedtsége

Általános

Legfőképpen az egészségügyben

 

(Forrás: https://www.cdc.gov/niosh/npptl/pdfs/UnderstandingDifference3-508.pdf)

 

Senkit nem szeretnénk lebeszélni az orvosi maszkok viseléséről. Mi már akkor is nagyon boldogok lennénk, ha a szövetmaszk helyett orvosi maszkokat látnánk az arcokon! De, ha a saját magad védelmét magasabb szintre szeretnéd emelni, ha biztonságosabbá tennéd a mindennapjaid, akkor javasoljuk az FFP2 típusú maszkok viselését.

 

Melyik maszk véd legjobban a koronavírussal szemben?

 

Úgy gondoljuk, a tudományos tények jól alátámasztják az egyes maszkok hatásosságát. 

A teljes körű információnyújtás érdekében azonban fontos megjegyezni, hogy a koronavírus részecskéi 120-160 nanométeresek, ami 0,12-0,16 mikronnak (a milliméter ezred része) felel meg

 

Az FFP2 típusú maszkok a 3 mikronnál nagyobb részecskéket képesek biztonsággal kiszűrni. A vírusrészecskék viszont nem „egyénileg” utaznak a levegőben, hanem a légúti váladék kiköhögött cseppecskéiben, amik jóval nagyobbak, és így a jó minőségű maszkok nagy eséllyel ki tudják szűrni őket. Ezért is lényeges, hogy egy szájmaszk minél jobban illeszkedjen az arcunkhoz, és a köhögés, tüsszentés során távozó, nagyon apró nyálcseppeket is megszűrje.

 

Már az FFP2 maszkoknak is divatja van

 

A koronavírus hatására megkezdődött a szájmaszkok divatversenye. Ennek nagyon jó oldala, hogy hétköznapjainkat színesebbé, változatosabbá tehetjük, hiszen éppen elég baj, hogy arcunk nagy része, a mimikánk, a mosolyunk rejtve marad mások elől. Miért ne próbálnánk meg hát vidámabbá tenni a maszkokat?

 

Ha pedig egy maszk kitűnően véd és még színes is, nincs is jobb párosítás! Próbáld ki te is fehér, fekete, rózsaszín, lila, kék, narancssárga, piros vagy türkiz FFP2 maszkjainkat!