Mi a latex allergia?
A latex a gumigyártás alapanyaga. Latex tartalmú például a hagyományos gumikesztyű, a katéterek, az injekciós fecskendők, a gumírozott nadrágok, a hagyományos óvszer, a gumiból készült játékok, mint a gumilabda is, egyes cumik, a lufi, de még a radír is. Amint látod, a latex rengeteg eszköz alapanyaga, éppen ezért fontos, hogy ismerd meg a latex allergia ismérveit.
Jelentős kockázatot jelent a latex allergia kialakulása szempontjából, ha folyamatosan érintkezel a latexszel. Ez persze nem jelenti azt, hogy latex allergiád lesz, viszont a veszélyeztetett csoportba tartozol.
A latex allergia bármilyen életkorban kialakulhat, hiszen már a csecsemők is találkoznak a latexszel, de idős korban is gyakori a használata.
A latex allergia kialakulása és tünetei

A latex allergiát leggyakrabban a bőrrel való érintkezés váltja ki, és piros pöttyöket, bőrpírt, viszketést vagy ekcémát eredményez. Csecsemőkorban nagyon megtévesztő lehet, hiszen a cumi miatt kialakult latex allergia piros pöttyöket okoz a száj körül, mely ételallergiára is utalhat.
Fokozott latex allergia esetén szénanátha szerű tünetek, kötőhártya gyulladás is előfordulhat. Ritkán szívritmus emelkedés, remegés, mellkasi fájdalom, légzési nehézség, anafilaxiás sokk (súlyos, életet veszélyeztető túlérzékenységi reakció) jelentkezhet.
Érzékeny bőrű gyermekeknél viszonylag hamar észrevehetők a reakciók, viszont sokaknál csak felnőttkorban jelentkeznek a tünetek, amikor a beteg gyakran érintkezik a latexszel.
Sajnos minél gyakrabban használ valaki latex tartalmú eszközöket, gumikesztyűt, ruhát, annál nagyobb a valószínűsége, hogy kialakul nála a latex allergia.
A latex allergia kimutatása
A latex allergiát leggyakrabban bőrteszttel vagy vérvétellel állapítják meg.
A latex allergia kezelése
A latex allergia nem gyógyítható, a kezelés egyetlen módja, hogy elkerülöd a latex tartalmú eszközöket, ruhákat. A szilikon például nagyon jól helyettesíti a latexet, kesztyűből vásárolható latexmentes gumikesztyű vagy minőségi nitril kesztyű is.
A latex allergia gyógyszeresen nem kezelhető, egyes krémek (antihisztamin, szteroidos, zsírosító) csökkentik a tüneteket.
A latex allergia megelőzése
A latex allergia megelőzésének egyetlen módja, ha elkerülöd a latexet. Amennyiben például szinte egész nap vagy gyakran gumikesztyűt viselsz, akkor használj latexmentes változatot. A latex tartalmú eszközök helyett pedig válaszd a már említett szilikont.
Fontos megjegyzés a latex allergia megelőzése érdekében
A koronavírus járvány okozta készlethiány azt eredményezte, hogy sokan kénytelenek latex gumikesztyűt viselni. Jelenleg azok is kesztyűt hordanak, akik korábban nem tették, például az élelmiszeriparban, az üzletekben, a pénztárakban dolgozók, illetve sok vásárló is.
Fontos megkülönböztetni, hogy vannak porozott, pormentes és belsőleg természetes porral borított latex gumikesztyűk. A porozott gumikesztyűk is okozhatnak a latex allergiához hasonló bőrtüneteket, azonban azt, hogy ténylegesen latex allergiáról van-e szó, csak vizsgálattal lehet kideríteni.
A latex gumikesztyűben lévő természetes összetevőkből - legtöbbször kukoricakeményítőből - készült por kevésbé okoz problémát, azonban ez is kiszáríthatja és irritálhatja a kézbőrt. Tartós viselés esetén ugyanúgy, mint az egyéb porozott gumikesztyűk esetében, allergiát is okozhat.
Sajnos jelenleg még mindig akadozik az ajánlott, nitril anyagból készült kesztyűk beszerzése. Igyekszünk folyamatosan biztosítani a termékek elérhetőségét. Jelenleg kiemelten fontos a védekezés, ezért ideiglenesen, azaz rövidtávra javasoljuk púdermentes vagy az allergia megelőzésére szolgáló, zab bevonattal ellátott latex gumikesztyűinket is.
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy hosszútávú, gyakori használat esetén, amint lehet, térj vissza/át a nitril kesztyűk használatára. Mindent megteszünk azért, hogy biztosítsuk számodra a megfelelő készletet.