Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.

A koronavírus elleni védekezés 13 szabálya

A koronavírus elleni védekezés 13 szabálya főkép

 

A koronavírus elleni védekezés címén számos hasznos tanácsot olvashatsz már az interneten. Ezzel a témával foglalkozik már szinte minden szakértő és - sajnos - nem szakértő oldal is.


Összegyűjtöttünk számodra azt a 13 fontos teendőt, ami a koronavírus elleni védekezéshez szükséges. Nem célunk a pánikkeltés, sem az, hogy elbagatellizáljuk a problémát. Számunkra a megelőzés a legfontosabb.

Koronavírus elleni védekezés: egyáltalán miről is van szó?

 

A koronavírus elleni védekezés első lépése, hogy megértsd, mivel is állsz szemben. Felröppent rengeteg hír, hogy denevértől vagy kígyótól Koronavírusszármazik. Az állat piacról indult vagy inkább mégsem. Egy biztos: a vírus forrását nagyon nehéz megtalálni. Viszont a tudósok már elég jól ismerik a tulajdonságait, ami nagy előnyt jelent a koronavírus elleni védekezésben.

 

A koronavírus a nevét jellegzetes formájáról kapta. A jelenlegi járvány okozója nem A KORONAVÍRUS, hanem EGY KORONAVÍRUS. Azaz többféle koronavírus is létezik. Alapvetően állatokban fordul elő, de némelyik képes az embert is megfertőzni.

 

A jelenlegi koronavírus okozta betegséget COVID-19 névre keresztelték. Ez magyarra fordítva annyit jelent, hogy koronavírus okozta megbetegedés 2019, hiszen 2019 végén ütötte fel a fejét Kínában.

 

Koronavírus elleni védekezés: mik a tünetek?

 

A koronavírus legtöbbször enyhébb tüneteket okoz. A koronavírus elleni védekezés fontos része, hogy felismerd, a gyanús csoportba tartozol-e.

 

A koronavírus leggyakoribb tünetei:

  • láz
  • köhögés
  • légszomj
  • izomfájdalom
  • fáradékonyság.
 

Ritkábban súlyosabb tünetek is előfordulhatnak:

  • tüdőgyulladás
  • heveny légzési rendellenesség
  • vérmérgezés
  • keringési elégtelenség
  • több szervi elégtelenség.
 

DE! Azt fontos tudnod, hogy azok a betegek a veszélyeztetettek, akiknek valamilyen krónikus betegsége van. Ide tartozik például a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a májbetegség, a szív- és érrendszeri betegség, a légzőszervi betegség és a daganatos megbetegedés.

 

A koronavírus elleni védekezés 13 szabálya

 

Mint minden kórokozó esetében, a koronavírus elleni védekezésnek is az a legfontosabb része, hogy mindent megtegyél annak érdekében, ne kapd el. Ha pedig elkaptad, ne add tovább! Ennek nézzük most meg a 13 szabályát!

 

Mit tehetsz? Hogyan védekezz a koronavírus ellen?

 

1. Koronavírus elleni védekezés: gyakran moss kezet!

 

A gyakori kézmosás nem elcsépelt dolog. Ezzel tehetsz a legtöbbet. A kézmosás megfelelő módja az, ha legalább 20 másodpercig meleg, szappanos vízzel vagy fertőtlenítővel mosol kezet. A legjobb, ha alkohol tartalmú szert használsz.

 

2. Koronavírus elleni védekezés: köhögés és tüsszentés esetén használj papírzsebkendőt, és azt azonnal dobd ki!

 

Bár ez is minden fertőzésre elmondható, mégis nagyon hasznos tanács. Köhögéskor, tüsszentéskor a levegőben nagyon gyorsan terjednek a kórokozók, így a koronavírus elleni védekezés egyik hatékony eszköze is az, hogy papírzsebkendőbe köhögsz, tüsszentesz. A papírzsebkendőt ne tartogasd későbbre, azonnal dobd ki! Utána pedig moss kezet az előző pont szerint, vagy fertőtleníts!

 

3. Koronavírus elleni védekezés: ne nyúlj az arcodhoz, a szádba és a kezedhez!

 

A koronavírus elleni védekezés hatékony eszköze, ha nem nyúlsz az arcodhoz, a szádba és a szemedhez. Ezeken a területeken nagyon könnyen bejutnak a kórokozók a szervezetedbe, és szaporodásnak indulnak.

 

4. Koronavírus elleni védekezés: fertőtleníts!

 

Nem elég a kezed fertőtleníteni, a körülötted lévő tárgyakat is le kell törölnöd. Ma már nagyon jó fertőtlenítőszereket lehet kapni, amelyekkel tisztává teheted a bútoraid, használt tárgyaid. Gyakran fertőtlenítsd a kilincseket, villanykapcsolókat is! Ne feledkezz meg a távirányítóról és a hasonló gyakran használt eszközökről sem! Szerezz be légfertőtlenítő spray-t, amivel a levegőt is kórokozómentessé teheted.

 

5. Koronavírus elleni védekezés: viselj maszkot!

 

A koronavírus elleni védekezésben megoszlanak a vélemények a maszkok viselésével kapcsolatban. Ha bármilyen betegségben szenvedsz, az orvosi maszkok segítenek csökkenteni annak esélyét, hogy a környezeted is megfertőződjön. Az interneten sokan írják, hogy egy egyszerű maszk nem véd meg a koronavírustól. Ez igaz. Azt viszont tudnod kell, hogy annak ellenére, hogy nem biztosít 100%-os védelmet, bizonyos mértékben megakadályozza azt, hogy a vírus a szervezetedbe jusson. Ilyenkor pedig ez is számít.

 

6. Koronavírus elleni védekezés: kerüld el a lázas és felső-légúti megbetegedésben szenvedő betegeket!

 

A koronavírus elleni védekezés esetén nemcsak a bizonyítottan vagy potenciálisan fertőzött személyeket javasolt elkerülnöd, hanem más betegségben szenvedőket is. Miért? Mert ha elkapsz egy felső-légúti megbetegedést, az gyengíti a szervezeted, és nagyobb veszélynek leszel kitéve.

 

7. Koronavírus elleni védekezés: betegen maradj otthon!

 

Igen, tudom. Ez nehezen megoldható, mert nem akarod, hogy kirúgjanak, hiányozz az iskolából stb. Viszont, ez nagyon erősen összefügg az előző ponttal. Ha beteg vagy, eleve egy legyengült szervezettel indulsz neki a koronavírus elleni védekezésnek. Gyógyulj meg mielőbb, és akkor kevésbé kell aggódnod.

8. Koronavírus elleni védekezés: ne menj fertőzött területre!

 

Ha teheted, most ne utazz fertőzött területre. Nem érdemes kitenni magad, a családod és a környezeted egy elkerülhető kockázatnak.

 

9. Koronavírus elleni védekezés: kerüld a tömeget!

 

Tömegben, zárt térben, sokkal jobban ki vagy téve a koronavírus veszélyének. A koronavírus elleni védekezés hatékony módja, ha kerülöd a tömegközlekedést, a koncerteket, a konferenciákat és minden olyan helyet, ahol sok ember megfordul.

 

10. Koronavírus elleni védekezés: táplálkozz egészségesen!

 

A szervezeted megerősítésének hatékony módja, az egészséges táplálkozás. Egyél változatosan, rost- és vitamindúsan. Erősítsd meg a szervezeted vitamin készítményekkel, és kerüld a sok szénhidrátot és a cukrot. Ne hagyd ki a reggelit, egyél naponta többször, mert a testednek szüksége van az energiára.

 

11. Koronavírus elleni védekezés: mozogj!

 

Az egészséges életmód egyik alapkövetelménye a rendszeres mozgás. Az egészséges, edzett ember pedig nehezebben betegszik meg. Nem baj, ha nem szeretsz futni, konditerembe járni. De legalább naponta sétálj egy jót, ha teheted, akkor menj el kirándulni vagy csinálj bármi olyat, ami hatékonyan megmozgatja az izmaidat.

 

12. Koronavírus elleni védekezés: ha potenciális fertőzött vagy, ne menj közösségbe, és telefonon értesítsd a háziorvosod vagy hívd fel a zöld számok egyikét!

 

A koronavírus elleni védekezésnek két oldala van: az, hogy megvédd magad, és az, hogy másokat megvédj, ha potenciálisan fertőzött vagy. Nagyon fontos, hogy ha kis esélye is van annak, hogy a koronavírus tünetei jelentkeztek nálad, ha jártál fertőzött területen, vagy találkoztál fertőzött személlyel, NE menj sehová: se a rendelőbe, se a kórházba - természetesen, ha nagyon fulladsz, hívj mentőt. Létezik két zöld szám, amelyet fel tudsz hívni: 06-80/277-455 és a 06-80/277-456 vagy értesítheted telefonon a háziorvosod is.

 

13. Koronavírus elleni védekezés: ha fertőzött területen jártál, és nincsenek tüneteid, tartsd be a 14 napos karantént és hívd fel a zöld számok egyikét! 

 

Amennyiben nem tudtad elkerülni vagy tudtodon kívül fertőzött területen jártál, nagyon fontos a 14 napos karantén betartása. Használj szájmaszkot, és ne találkozz senkivel! Hívd fel a 06-80/277-455 vagy a 06-80/277-456 zöld számot és ott elmondják, mik a további teendőid.

 

Ne feledd! A legfontosabb! Ne pánikolj, hanem gondolkozz higgadtan és előzd meg a betegséget!