Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (cookie) használ. A honlapunk használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.

Menü

A fertőtlenítő takarítás protokollja

A fertőtlenítő takarítás protokollja - Vigyázz Kéz Kesztyű

 

Az óvodai, iskolai, illetve az őszi, téli és kora tavaszi időszakban hangsúlyosabbá válik a fertőtlenítő takarítás protokolljának ismerete, ugyanis rengeteg a megfázásos, bakteriális és vírusos eredetű megbetegedés. 

 

Valójában teljesen mindegy, hogy az otthonodról vagy a munkahelyedről van szó, a saját magad és a környezeted védelme ugyanúgy fontos. Érdemes a szükséges fertőtlenítőszereket időben beszerezni, és azokat az előírások szerint, a legeredményesebb módon, rendszeresen alkalmazni.

A fertőtlenítő takarítás protokollja: alapismeretek

 

Minden szakmának megvannak a saját előírásai, melyeket kötelesek vagyunk betartani. Ezekre most nem térünk ki külön, hiszen amennyiben olyan területen dolgozol, bizonyára ismered őket.

 

Az egyik legfontosabb szempont a fertőtlenítő takarítás protokollja esetében, hogy legyen egy rendszerezett ütemterved, amit be is tartasz. Ezenkívül ismerd az egyes fertőtlenítőket, és ne keverd őket össze. Amennyiben bármilyen célból másik flakonba töltöd át, azt gondosan, mindenki számára jól megkülönböztethető módon jelöld meg.

 

A fertőtlenítő takarítás protokollja: ütemezés

 

A fertőtlenítő takarítás protokollját több lépésben határozzuk meg aszerint, hogy az egyes tárgyakat, felületeket milyen gyakran szükséges tisztítani. Ennek megállapításához a következőket vedd figyelembe:

  • a használat gyakorisága és a
  • a használók száma.
 

A napi fertőtlenítő takarítás protokollja

 

A napi fertőtlenítő takarítás protokollja magában foglalja a sokak által és a gyakran használt tárgyak, felületek fertőtlenítését. Amennyiben betegek, gyermekek vagy legyengült immunrendszerrel rendelkezők fordulnak meg az adott helyiségben, a higiéniára a szokásosnál is jobban kell ügyelni. Forgalmas helyeken a vizes helyiségek gyakori takarítása elengedhetetlen.

 

A padlót, a kilincseket, a villanykapcsolókat, az asztalokat, a székeket és más rendszeresen használt eszközöket akár naponta többször is fertőtleníteni szükséges. Ez nagyon sokat jelent a betegségek megelőzésében.

 

A heti fertőtlenítő takarítás protokollja

 

A heti fertőtlenítő takarítás protokollja azokat a területeket, tárgyakat foglalja magában, amelyeket a napi takarítás során nem fertőtlenítettél le. Legyél külön tekintettel a nehezebben hozzáférhető zugokra is, illetve a lefolyókra és a csempékre is.

 

A havi fertőtlenítő takarítás és a nagytakarítás protokollja

 

Amennyiben a napi és a heti takarítás protokollja szerinti ütemezést tudod tartani, havi szinten és a nagytakarítások alkalmával már könnyebb dolgod lesz. Ide tartozik például a csövek, az ágyneműk, a függönyök, az ablakok és más, ritkán használt, nem koszolódó eszközök megtisztítása.

 

Hasznos tippek a fertőtlenítő takarítás protokolljához

 

Szeretnénk néhány tapasztalati tippet is megosztani veled, hogy a fertőtlenítő takarítás protokolljának kialakítása és betartása gördülékenyebben menjen.

 

Készíts csekklistát, amely napi szinten tartalmazza az elvégzendő feladatokat és - ha többen vagytok - a felelőst. Ezt tedd ki a falra, és nemcsak a kolléganőidnek és a kollégáidnak lesz hasznos, hanem még az ellenőröknek is tetszeni fog. 

 

Ha az otthon azt érzed, hogy mindig csak loholsz a feladatok után, akkor ez a módszer ott is könnyen bevezethető.

 

Jegyezd fel magadnak, mikor nyitottál ki egy fertőtlenítőt, az mikor fogyott el. Ezt összesítsd havi szinten, és sokkal könnyebb lesz megtervezned a szükséges beszerzéseket.

 

Az eszközeidet, a kezedet a vendégeid szeme láttára fertőtlenítsd le, így észrevétlenül is tudatosul benne, hogy körültekintő vagy, és odafigyelsz a higiéniára, ezáltal őrá is.

 

Legyél különös tekintettel az egyéni védőeszközök használatára! Viselj nitril kesztyűt és maszkot. Fertőtleníts rendszeresen!

 

Manapság már a levegő fertőtlenítésének is több módja van. Vannak kifejezetten erre a célra készült fertőtlenítőszerek, de már gépek is kaphatók. Szellőztetéssel télen-nyáron felfrissítheted a benti levegőt, mely nemcsak a tisztaság, hanem a levegő oxigéntartalma, az esetleges szagok eltüntetése és az általános közérzet miatt is fontos.

 

A fertőtlenítő takarítás protokolljának módosítása

 

A megszokott fertőtlenítő takarítás protokolljától érdemes eltérned egy csecsemő születése (az otthonodban) vagy fertőző, könnyen elkapható, oda-vissza terjedő betegségek (az otthonodban és a munkahelyeden) esetén. Ilyenkor a szigorúbb higiéniai előírások betartására, azaz gyakori fertőtlenítésre van szükség.


Továbbá nem mindegy, hogy milyen fertőtlenítőszereket és egyéni védőeszközöket használsz. Az utóbbi nemcsak takarítás közben, hanem a mindennapokban is nagyon lényeges.

Keresés